niedziela, 9 sierpnia 2015

Kaczor Donald i naziści

Zanim przejdziemy do tematu który mamy w tytule chciałabym was wszystkich przeprosić. Za moja nieobecność  i za ostatni post który nie był zbytnio długi i ciekawy xD Postaram się bardziej zająć blogiem w tym tygodniu :)

Czy wiedzieliście że bajki są i były wykorzystywane do celów propagandowych?
Sami naziści wykorzystywali to w swoich bajkach, no bo o ile łatwiej przekonać dzieci ze żydzi to źli ludzie, przedstawiając ich jako potwory goniących bajkowych bohaterów. - takie bajki tworzyli hitlerowcy.


Der Fuehrer's Face
Der Fuehrer's Face (pl. Twarz Führera) – amerykański propagandowy krótkometrażowy film animowany z udziałem Kaczora Donalda, wyprodukowany przez The Walt Disney Company w 1943.
Film otrzymał Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany za rok 1943.
Film ukazuje w krzywym zwierciadle kraj nazistowski, gdzie wszystko (łącznie z drzewami i chmurami) ma kształt swastyki ( znaku Hitlera - zagięty krzyż ) i wszyscy wykonują hitlerowskie pozdrowienia (nawet koguty i kukułki z zegara).   Na zdjęciach na ścianie widnieli Adolf Hitler, Hirohito i Benito Mussolini, jednym słowem dyktatorzy.
Pewnego dnia Kaczor Donald zostaje obudzony bagnetami przez kapelę. Składa pozdrowienie przywódcom Osi, przebiera się w niemiecki mundur i je zdrewniałą kromkę chleba na śniadanie. Potem kapela zabiera go do pracy. Kaczor Donald pracuje w fabryce militarnej, gdzie niewolniczo dokręca zapalniki pociskom różnego kalibru. Jedynymi jego wakacjami jest patrzenie na krajobraz górski i słuchanie jego opisu. Po chwili zaczyna mieć halucynacje. W końcu budzi się w Ameryce, twierdząc, że uwielbia być mieszkańcem USA.
W 2004 na DVD ukazała się wersja filmu.

Warto wiedzieć że ta propagandowa kreskówka Disneya z 1943 roku, nie jest dziś pokazywana w telewizji. Jest za to  #22 w liście 50 najlepszych kreskówek wszech czasów (1994).

Famous Studio, czyli główny rywal Disneya, wyprodukowało w czasie wojny kilka filmów z udziałem swojej największej gwiazdy – słynnego Marynarza Popeye. Wcinający ze smakiem szpinak sympatyczny osiłek ośmiesza hitlerowców


Chcecie zobaczyć ten film? Nic prostszego kliknijcie na poniższy link, specjalnie dla was wyszukany w mrocznych głębiach internetu.


W tamtych czasach powstawały różne kreskówki tego rodzaju, ta nie była jedyna. Były to kreskówki antyniemieckie i antyjapońskie. W tych bajkach przywódcy tych państw, byli przedstawiani jako pozbawieni skrupułów przestępcy, którzy manipulują opinią publiczną. Wyśmiewano ich życie prywatne, na przykład sugerując, że Hermann Goering jest homoseksualistą.


Jak widzicie bajki nie są tworzone tylko dla rozrywki, czasem mają swoje drugie dno bardziej lub mniej widoczne. A teraz z niecierpliwością czekam na komentarze kochani :)

3 komentarze: