środa, 8 lipca 2015

Mroczne korzenie bajek

Jest to inny post niż wszystkie dotychczasowe ale według mnie ten temat  jest godzien uwagi przynajmniej  dla mnie. Już w poprzednim poście wspomniałam o tym że np. Mała syrenka została tak jakby ,,upiększona" i zmieniona. Okazuje się że nie tylko ona zapraszam do czytania :)Kopciuszek oparty jest na włoskiej baśni, która jest pełna przemocy i okrucieństwa. W momencie, gdy żadna ze złych sióstr Kopciuszka nie może zmieścić pantofelka na stopie, decydują się na drastyczne kroki. Jedna obcina sobie palec u stopy, a druga piętę, by zmieścić na nodze but i w ten sposób oszukać księcia. Później Kopciuszek używa swoich magicznych ptaszków, aby wydłubać im za karę oczy. Ach, no i nie można zapomnieć o tym, że za pomocą wieka od skrzyni łamie kark swojej macochy.


Główną inspiracją dla tego filmu był dramat Szekspira - Hamlet .W Hamlecie prawie każdy ginie. W kulminacyjnym momencie, Hamlet (na którym oparta jest postać Simby) zostaje śmiertelnie ugodzony zatrutym ostrzem. Hakuna Matata!


Oryginalna baśn o Aladynie nie jest jeszcze taka zła. Jednak Ali-Baba i 40 rozbójników, czyli historia, na której opiera się druga część filmu pt. Aladyn i Król Złodziei, to o wiele mroczniejsza sprawa. W tej baśni Cassim (czyli ojciec Aladyna) zostaje zabity, a jego ciało rozczłonkowane i porozrzucane w środku jaskini ze skarbami, jako ostrzeżenie dla intruzów.  Jednak to nie koniec - później jego ciało zostaje zszyte spowrotem, aby oszukać rodzinę, że Cassim zmarł w naturalnych okolicznościach.


+ 18

W historii, napisanej przez Giambattistę Basile'a w 1634 r., książę nie potrafi obudzić królewny ze snu (a wszystko to przez drzazgę, która tkwi w jej palcu). Co wobec tego robi dzielny książę? Prosta sprawa - zwyczajnie dziewczynę... gwałci. Śpiąca Królewna, wciąż w letargu, zachodzi w ciążę, a potem rodzi bliźniaki. Jedno z nich zaczyna ssać jej palec, tym samym wyciągając z jego środka drzazgę i budząc matkę ze snu.


Ta historia prawie całkowicie została zmieniona. Oparto ją na greckim micie o Heraklesie. W oryginale Zeus stosuje podstęp, aby matkę Heraklesa zaciągnąć do łóżka. Następnie, będąc dzieckiem, Herakles morduje swojego nauczyciela za pomocą liry. W dorosłym wieku poślubia Megarę, ale wpada w szaleństwo i zabija wszystkie ich dzieci. Po tym żeni się jeszcze 3 razy i ma mnóstwo kochanków płci męskiej.


Jedna z moich ulubionych bajek ;-;
Bardzo, ale to bardzo ponura historia kryje się za tą klasyczną animacją Disneya. W książce, na której oparto film, lisek Tod pada z wyczerpania podczas polowania i ginie. Pijak-właściciel psa Coppera postanawia zamieszkać w domu spokojnej starości, ale przed wyjazdem zabija z shotguna swojego pupila.


W oryginale, napisanym przez Victora Hugo, Quasimodo zdradza Esmeraldę, za to, że nie chciała go kochać, co prowadzi do jej powieszenia. Jednak garbus żałuje swojego uczynku i leży przy jej zwłokach, aż sam umiera z głodu. Ich ciała zostają znalezione 18 miesięcy później, jednak gdy próbuje się je rozdzielić, kości Quasimodo zamieniają się w pył.


Dla odmiany - historia oparta na faktach. Jednak bardzo smutnych faktach! Pocahontas istniała naprawdę, ale można powiedzieć, że jej życie nie należało do udanych. W zasadzie nienawidziła ona Johna Smitha za to, że całkowicie skłamał na temat tego, co między nimi było. Została także porwana, trzymana na uwięzi przez rok, zmieniono jej imię na Rebecca, przebrano i traktowano jako narzędzie propagandy. Zmarła mając zaledwie 21 lat. Ach, no i zniszczono także jej grób.


Piotruś pan czyli bajka w której zakochałam się niedawno.
W powieści autorstwa J.M. Barriego, Piotruś zabija wszystkich Zagubionych Chłopców, gdy tylko stają się 'za starzy'. Ich liczba na wyspie różni się wciąż, w zależności, których chłopców Piotruś zabija. W końcu dorastanie jest złamaniem żelaznej zasady. Kurczę, nie ma to jak psychopatyczny bohater opowieści.

Żródło: strona internetowa gigalol.pl :)

Proszę o komentarze:
O czym chcecie kolejny post? ;) 

22 komentarze:

 1. Głównie to mnie powaliło z Królewną Śnieżką... Po za tym zdziwiło mnie też "Dzwonnik z Notre Dame" oraz "Piotruś Pan"...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie najbardziej z Śpiącą Królewną i Piotrusiem Panem

   Usuń
  2. Z ''dzwonnikiem'' jest w sumie o tyle zabawnie, że jest to książka kierowana dla osób starszych i moim zdaniem nie ma tam podzielenia bohaterów na złych i dobrych... a w bajce pominięto wiele innych szczegółów np. Frollo był archidiakonem i próbował zgwałcić Esmeraldę, Pheobus w sumie traktował ją jak przypadkową przygodę (miał swoją narzeczoną), Quasimodo nienawidził ludzi i zamordował wielu z nich, także Frollo który był jedynym (oprócz Esmeraldy) człowiekiem który był dla niego dobry...

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy pomysł na bloga :D
  Kurczę, nie wiedziałam, że za pięknymi bajkami kryją się tak krwawe historie.
  Pisz dalej, będę zaglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest jeszcze mroczna historia Królewny Śnieżki, cytując: "W wersji powszechnie znanej zła królowa wydaje rozkaz zabicia Śnieżki. Jako dowód śmierci posłużyć ma wycięte serce księżniczki. W oryginale królowa żąda płuc i wątroby, które zamierza zjeść na obiad."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To też prawda nie zamieściłam tego bo staram się żeby posty nie były za długie ;)

   Usuń
 4. Nie wiem co powiedzieć ;-; Disney wie jak przerobić xP
  ~Kociak2001

  OdpowiedzUsuń
 5. Następny post zrób może albo o Bambi albo Zakochany Kundel i Zakochany Kundel 2. (y)
  Fajny i ciekawy blog.

  OdpowiedzUsuń
 6. Może o tworzeniu bajek? Co do nich wykorzystano i tym podobne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może o tworzeniu bajek? Co do nich wykorzystano i tym podobne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wow O-O Jakie mroczne tajemnice skrywa Disney xd
  Ktoś więc gdzie obejrzeć psychopatycznego Piotrusia Pana ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo trafiony blog. Jak mówiłam że bajki to patologia to nikt mi nie wierzył

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bajki są normalne. Tylko po prostu ich prawdziwe wersje, mroczne strony są patologiczne.. A Disney ukrywa zło, ujawnia dobro, kształci młode umysły ;)

   ~ Mistrzala tylko nie chce mi się logować na komentarz jeden xD

   Usuń
 10. Super post i blog! Duzo mozna się dowiedzieć o ukochanych bajkach ^^

  OdpowiedzUsuń
 11. http://gigalol.pl/arts/mroczne-korzenie-disneyowskich-bajek,2512,1.html

  OdpowiedzUsuń